Region Pomorski

Region Pomorski

Zobacz ofertę miejscowości, które możesz odwiedzić podczas podróży po województwie pomorskim.
Na horyzoncie bielą się żagle, bliżej brzegu windsurferzy ujarzmiają fale, skrzek mew, głowa w słońcu, stopy w morzu. To może być dobry scenariusz na letnią podróż. W roli głównej Ty!

Pomorskie dość często występuje w filmach ze względu na swoją fotogeniczność. Świetnie prezentuje się jego północny profil z rozległym piaszczystym wybrzeżem, klifami, Zatoką Gdańską, półwyspem Helskim i Trójmiastem. Potrafi zmieniać oblicze jak woda w Bałtyku odcień, a nade wszystko wywołuje pozytywne emocje.

NA FALI

Zgrabnie wymodelowane wybrzeże jest ulubionym miejscem docelowym wind- i kitesurferów, a ostatnio nawet fanów deski elektrycznej. Amatorzy morskich szaleństw szczególnie upodobali sobie Zatokę Pucką, gdzie są wyśmienite warunki do nauki i uprawy sportów wodnych. W sezonie działa tu mnóstwo szkółek, gdzie w krótkim czasie można poznać podstawy surfingu, trenują tu też zawodnicy ze światowej półki. Dobre spoty oferują Jastarnia, Chałupy, Władysławowo, ale też bliższa Trójmiastu Rewa. Kolorowe żagle pojawiają się też licznie w Sopocie, Kątach Rybackich i Krynicy Morskiej. Pomorskie latem jest ewidentnie na fali!

W TRASIE

Wybrzeże województwa pomorskiego, jadąc od Ustki w stronę Trójmiasta, można przejechać samochodem w kilka godzin, jednak mijane miejsca nie pozwolą, by je tak szybko opuścić. Na turystów czeka wiele perełek. Zacznijmy od Słowińskiego Parku Narodowego rozciągającego się od Rowów do Łeby o powierzchni 33 tysięcy hektarów. Znajdują się tu wyjątkowe na skalę światową ruchome wydmy, a także liczne bagna, torfowiska i lasy. Rozszerzeniem wiedzy o tym miejscu może być Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. Warto również poświęcić nieco czasu Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Pobliska Łeba to mekka turystów, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni można skorzystać z wielu atrakcji (rejsy wycieczkowe Gryfem i Denegą, Muzeum Bursztynu, Muzeum Motyli, port jachtowy), ale i tak najbardziej działają na wyobraźnię naturalne ruchome wydmy. Stały się one nawet scenerią pustynną dla takich filmów jak Faraon, W pustyni i w puszczy, O dwóch takich, co ukradli Księżyc czy Seksmisja.

Stąd już nie tak daleko do niezwykłych budowli, które tworzą Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub (np. Pałac Ciekocinko, Krokowa, zespół pałacowo-parkowy w Sasinie, Pałac Below w Sławutówku). Na liście must-see tego regionu na pewno powinny pojawić się jeszcze: Jastrzębia Góra, Półwysep Helski, Puck, Mechelinki, Stegna, Kąty Rybackie, Krynica Morska i… serce Pomorskiego – Trójmiasto!

TRÓJMIASTO

Pozostając w temacie filmów – Trójmiasto tętni życiem i skupia na sobie światła reflektorów. Gdańsk zachwyca historią, Sopot jest kurortem uzdrowiskowym i szczyci się leczniczą solanką, a najmłodsza Gdynia to miasto nowoczesne, w której skupia się coraz więcej nowych inwestycji. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne i festiwale, jak np. prestiżowy Festiwal Filmów Fabularnych. Nie sposób krótko opisać tych trzech miast. By nieco rozsmakować się w Trójmieście, warto wybrać się, będąc w Gdańsku, na Trakt Królewski, Wyspę Spichrzów, Długie Pobrzeże nad Motławą; koniecznie zwiedzić należy największą ceglaną budowlę na świecie, czyli Bazylikę Mariacką, oraz zaplanować wizyty w Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Bursztynu. W Sopocie, oprócz obowiązkowej plaży i spaceru przy legendarnym Grand Hotelu, turyści kierują swe kroki na reprezentacyjną ulicę Monte Cassino oraz półkilometrowe molo. Gdynia zachęca, by wybrać się na klify w Orłowie i Redłowie, molo oraz do Muzeum Emigracji, Centrum Nauki Eksperyment czy na okręt-muzeum ORP Błyskawica.