Jurata

Zapraszamy do Juraty – perły polskiego wybrzeża! Odkryj piękne plaże, malownicze molo i urokliwe lasy. Idealne miejsce na relaks i aktywny wypoczynek. Czyste powietrze, pyszna lokalna kuchnia i liczne atrakcje czekają na Ciebie. Przyjedź i przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić Juratę!
Łeba

Wybierz się do
JURATY

Jurata, usytuowana na Mierzei Helskiej, to letnisko, które zdecydowanie warto odwiedzić na dłużej. Pierwszy sezon letni rozpoczął się tu w maju 1931 roku, a miejscowość od początku była zaplanowana jako ekskluzywne miejsce wypoczynku.
Najmłodszy kurort, który powstał późno, bo w okresie międzywojennym. W latach 30’XX wieku w tym modnym i ekskluzywnym kąpielisku należało bywać. Po II wojnie światowej nastąpił pewien okres rozkwitu kiedy zbudowano w latach 1960-75 duże ośrodki wypoczynkowe zakładowe i resortowe.

Jurata jest położona zaledwie 4 km od Jastarni i 9 km na wschód do Helu  w dużym zalesieniu. Mierzeja Helska osiąga w tym miejscu około 600 metrów szerokości. Od wschodu oblewają ją wody Zatoki Gdańskiej, od zachodu Morza Bałtyckiego.

Tędy prowadzi droga DW 16 i ścieżka rowerowa. Dojechać można też pociągiem do stacji Jurata.

Najciekawsze atrakcje w Juracie

Molo w Juracie
Dowiedz się więcej

Drewniane molo z wyjściem na Zatokę Gdańską. Warto do niego dojść brukowaną drogą. Molo to taki spacerowy „obowiązkowy punkt” dla każdego turysty. Ma około 320 metrów w głąb Zatoki Gdańskiej, podparty na betonowych filarach.

Plaża w Juracie
Dowiedz się więcej
W Juracie znajdziemy dwie plaże: szerszą i chętniej odwiedzaną położoną nad otwartym morzem - na tej plaży stoją bary i żółte osłony dla plażowiczów, kształtem przypominające te, które były na plaży przed wojną. Na plaży tej znajduje się strzeżone kąpielisko - dojście od ulicy Międzymorze.
Pomnik Juraty
Dowiedz się więcej
Pomnik ten został odsłonięty 22.07.2006 roku, a jej autorem jest Stanisław Szwechowicz. Data ta wiążę się również z 75 rocznicą powstania uzdrowiska. 
JURATA była uznawana za pogańską boginię morza, według legend mieszkała w podziemnym pałacu zbudowanym z bursztynu. Jako młoda i piękna dziewczyna zakochała się w biednym rybaku. Niestety jej ojciec bóg burzy Perkun nie mógł pogodzić się z wyborem córki, w ataku złości zniszczył jej pałac. To piorunom ciśniętym w pałac zawdzięczamy możliwość odnalezienia  drobinek bursztynu na plaży Juraty.
Ścieżka przyrodnicza
Dowiedz się więcej

Ścieżka przyrodnicza „Żyzne Lasy z Orlicą”. Niedaleko molo zaczyna się ścieżka edukacyjna. Wędrując tą zaledwie 300 metrową ścieżką możemy zobaczyć najlepiej zachowany fragment lasu brzozowo – dębowego. W lesie możemy spotkać okazałą orlicę pospolitą czyli paproć, która może osiągnąć nawet 2 metry wysokości.

Przydatne informacje:

Kontakt do informacji turystycznej: tel. 58 675 20 97

Baza noclegowa: https://www.jurata.info.pl/noclegi