Trzęsacz

Trzęsacz słynie z ruin średniowiecznego kościoła, z którego pozostała tylko południowa ściana. Oferuje plażę ze strzeżonym kąpieliskiem i punktem widokowym. Atrakcją jest także kolejka wąskotorowa z retro pociągiem.
This image for Image Layouts addon

Wybierz się do
TRZĘSACZA

Trzęsacz - popularny nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający 200-metrową plażę na brzegu klifowym. Przez wieki dominowało tu rolnictwo, a później mieszkańcy zajęli się także rybołówstwem. Rozwój turystyki zapoczątkowało uruchomienie linii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej w 1896 roku.

Trzęsacz jest najbardziej znany z ruin gotyckiego kościoła z przełomu XIV i XV wieku. Początkowo kościół znajdował się 2 km od morza, ale procesy abrazyjne stopniowo przybliżały brzeg. Obecnie pozostała tylko jego południowa ściana, która jest starannie zabezpieczona przed dalszą erozją. W pobliżu ruin zbudowano platformę widokową.

Dodatkową atrakcją jest fakt, że przez wschodnią część wsi przebiega południk 15°00' długości geograficznej wschodniej, wyznaczający czas środkowoeuropejski. W Trzęsaczu znajduje się również zabytkowy Kościół Miłosierdzia Bożego z 1880 r. oraz pałacowo-folwarczny zespół z przełomu XVIII i XIX w. Dla miłośników sportów ekstremalnych dostępny jest także pas startowy dla paralotni.

Najciekawsze atrakcje w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Dowiedz się więcej
Kościół zbudowany w średniowieczu około dwóch kilometrów od urwiska, stopniowo tracił grunt pod wpływem erozji brzegu przez Morze Bałtyckie. Około 1820 roku od urwiska dzieliło go już tylko 13 metrów, a w 1868 roku zaledwie metr. Wiosną 1901 roku, podczas roztopów, odpadł pierwszy fragment ściany, a w kwietniu tego samego roku do morza runęła cała północna ściana. Ostatnie osuwisko miało miejsce w 1994 roku, pozostawiając jedynie fragment południowej ściany.
Platforma widokowa
Dowiedz się więcej
Zbudowana na miejscu dawnego drewnianego zejścia na plażę. Jest to konstrukcja ze stali i żelbetu, z tarasem widokowym na wysokości 20 m n.p.m. Rozciąga się stąd wspaniały widok na ruiny gotyckiego kościoła oraz malowniczy Bałtyk.
Nadmorski klif
Dowiedz się więcej

Trzęsacz leży na wysokim nadmorskim klifie, który przez lata był niszczony przez Morze Bałtyckie. Świadectwem tego są pozostałości kościoła w Trzęsaczu – fragment ściany tuż nad urwiskiem.

Klif jest doskonałym punktem widokowym, idealnym do podziwiania Bałtyku. Miejsce to jest również popularne wśród paralotniarzy, którzy mają tu swój punkt startowy.

Przydatne informacje:

Link do strony miejscowości: https://rewal.pl/trzesacz/

Kontakt do informacji turystycznej:
Hala Sportowa w Rewalu
ul. Szkolna 1,
Telefon +48 91 38 62 629

Przystanek autobusowy
ul. Jana z Kolna 4,
tel. +48 91 38 64 741 – sezonowy