Sopot

Spójrz na Sopot z innej perspektywy. Sopot to nie tylko szerokie, piaszczyste plaże, ciepłe wody Zatoki Gdańskiej czy najbardziej znane atrakcje jak najdłuższe w Europie drewniane molo oraz ulica Monte Cassino. Warto przyjechać tu poza ścisłym sezonem turystycznym i spojrzeć na Sopot z innej perspektywy. To miasto - uzdrowisko, w którym powietrze jest czyste przez cały rok. 

This image for Image Layouts addon

Wybierz się do SOPOTU

Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. O każdej porze roku oczarowuje turystów różnorodnością atrakcji, pięknem architektury i otwartością mieszkańców.

Atutem Sopotu jest jego atrakcyjność bez względu na pogodę. To miasto, w którym nie ma miejsca na nudę. Współczesny Sopot to jednak nie tylko te najbardziej znane atrakcje, takie jak najdłuższe w Europie drewniane molo, słoneczne plaże czy mnogość kawiarni i pubów przy ul. Bohaterów Monte Cassino. To serce Trójmiasta, które bije rytmem odbywających się tu w ciągu całego roku festiwali, koncertów, rozgrywek sportowych, parad, festynów i widowisk artystycznych.

Sopot to nadmorski kurort, który może się pochwalić naturalnymi bogactwami: atrakcyjną lokalizacja, terenami zielonymi stanowiącymi ponad 60% powierzchni miasta oraz źródeł leczniczych wód mineralnych. Z uzdrowiskowych walorów miasta można korzystać na każdym kroku. Na najdalej wysuniętym w morze fragmentach sopockiego mola stężenie jodu jest nawet dwukrotnie wyższe niż na lądzie. W Parku Południowym na spacerowiczów czekają charakterystyczne fontanny w kształcie grzybków. Tryskająca z nich sopocka solanka (doprowadzona ze Zdroju św. Wojciecha, gdzie wypływa samoczynnie z głębokości 800m) jest wykorzystywana do inhalacji przy przewlekłych schorzeniach zapalanych i alergicznych dróg oddechowych. Specjalnie rozcieńczonej solanki można spróbować z Pijalni Wody Solankowej, znajdującej się na najwyższym piętrze Domu Zdrojowego.

Zapraszamy do odkrywania Sopotu!

Najciekawsze atrakcje w Sopocie

Molo i marina
Dowiedz się więcej

Najdłuższy w Europie drewniany pomost wcina się w morze na długość ponad 511 m. Powstały w latach 20. XIX wieku jest wizytówką Sopotu. To miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów (stężenie jodu na częściach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie). Na końcu molo znajduje się przystań jachtowa, której zadaniem jest także zabezpieczenie pomostu przed zgubnym działaniem fal i wiatru. Marina to miejsce prestiżowych regat oraz centrum żeglarskiego szkolenia dla dzieci. Zimą na skwerze Kuracyjnym u nasady mola czynne jest lodowisko.

Krzywy Domek
Dowiedz się więcej

Jeden z najciekawszych przykładów śmiałej współczesnej architektury. Budynek ten, nawiązujący do rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, szwedzkiego rysownika od lat mieszkającego w Sopocie, to już niemal symbol miasta. Zajął pierwsze miejsce na popularnej liście 50 najdziwniejszych budynków świata, która została opublikowana przez portal Village of Joy. Obiekt znalazł się także na liście „miejsc z bajki” według BBC. Oddany do użytku w 2004 roku obiekt miał aż siedmiu architektów. Od swojego powstania jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w kurorcie.

Latarnia morska
Dowiedz się więcej

W 1975 r. zmodernizowana została kotłownia Szpitala Reumatologicznego, a dymiący komin obudowano i umieszczono na nim źródło światła. Początkowo zasięg wynosił 5 Mm (ponad 9 km). Pełnoprawny status latarni morskiej wieża uzyskała w 1977 r., kiedy to wydłużono zasięg światła do 31,5 km. Obecnie światło sięga do 13 km i formalnie obiekt nie jest już zaliczany do latarni morskich. Wysokość wieży to 30 m.

Grodzisko
Dowiedz się więcej

Pozostałość po istniejącym od VIII do X wieku umocnionym grodzie. Okolona potokami warownia położona jest na zalesionym wzniesieniu, na szczycie którego znajduje się otoczony wałami ziemnymi dziedziniec grodowy. Na Grodzisku znajdziemy pawilon wystawienniczo-edukacyjny, miniskansen, organizowane są tu festyny i spotkania edukacyjne, promujące historię i zabytki kultury wczesnośrednio-wiecznych Pomorzan.

W pawilonie ma miejsce stała wystawa najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu. Ekspozycja ta nosi nazwę „Najstarsze Dzieje Sopotu”.
Znajdziemy tam także opis pradziejów południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego, prezentowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych.
Ponadto, mieszczą się tam pracownie dla dzieci i młodzieży oferujące zajęcia praktyczne polegające na odtwarzaniu średniowiecznych rzemiosł.

Przydatne informacje:

Link do strony miasta: www.visit.sopot.pl 

Kontakt do informacji turystycznej:
ul. Dworcowa 4
81-704 Sopot
+48 733 535 205
it@visit.sopot.pl 

Plac Zdrojowy 2, piętro 2
+48 790 280 884
it@visit.sopot.pl

Baza noclegowa: https://visit.sopot.pl/noclegi/