Mielno

Najcenniejszym walorem Mielna jest położenie w otoczeniu morza, jeziora i lasów. Szerokie i piaszczyste plaże, czyste powietrze przepełnione jodem, zróżnicowana baza noclegowa, rybne specjały – to wszystko dostępne jest w Mielnie przez cały rok. 
This image for Image Layouts addon

Wybierz się do
MIELNA

Mielno – stolica gminy, centrum obsługi ruchu turystycznego leży 12 km od Koszalina, w dzielnicy Unieście znajduje się przystań rybacka. W 2017 roku Mielno otrzymało status miasta po połączeniu się z Unieściem.

Obecnie jest jednym z najpopularniejszych ośrodków wakacyjnych na turystycznej mapie Polski. Znaczna część Mielna i dzielnicy Unieście położona jest na Mierzei Jamneńskiej. Miłośnicy wędkarstwa mogą za odpowiednią opłatą łowić ryby na Jeziorze Jamno czy przy Kanale Jamneńskim. Jezioro Jamno jest 3. największym jeziorem w województwie zachodniopomorskim, a 9. na tle Polski. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski.

W sezonie letnim na Jeziorze Jamno pływa statek wycieczkowy “Mila” oraz tramwaj wodny “Julek” kursujący między Mielnem a Koszalinem. Przez miasto przebiegają trasy rowerowe Velo Baltica i Stary Kolejowy Szlak.

W sezonie letnim wypoczynek wzbogacony jest wydarzeniami i koncertami organizowanymi w ramach Mieleńskiego Lata Artystycznego. Mielno jest zimową stolicą morsów. Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie odbywają się nieprzerwanie od 2004 r.

Najciekawsze atrakcje w Mielnie

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic
Dowiedz się więcej
Jest to trasa przyrodniczo-edukacyjna, w skład której wchodzą dwa poniemieckie bunkry, pozostałości po IX- wiecznym grodzisku słowiańskim, polana mchów, platformy widokowe i drewniane rzeźby owoców lasu. Długość trasy to 1,5-2,9 km. Leśna Pętla Przygód i Tajemnic to świetnie miejsce dla rodzin jak i spacerowiczów chcących podziwiać uroki nadmorskiego lasu.
Promenada “Przyjaźni”
Dowiedz się więcej
Pierwsza część powstała w 1908 roku i jej pierwotną funkcją było zabezpieczenie przybrzeżnych wydm i brzegu przed potężnymi sztormami. Z czasem w promenadzie zakochali się dwudziestowieczni turyści dla których stała się ona miejscem spotkań i wypoczynku. Obecnie promenada ma 2 km długości i prowadzi, aż do dzielnicy Unieście.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie
Dowiedz się więcej
Jest typowym przykładem kościoła wiejskiego jednonawowego. Zbudowany w stylu gotyckim w XV wieku i kilkakrotnie przebudowywany. Charakterystyczne dla mieleńskiego kościoła są wbudowane kamienie w dolnej jego części. Prawdopodobnie symbolizowały one traktowanie kościoła jako miejsca przechowywania zboża lub jako miejsca przemienienia chleba w słowo boże. Z zabytkowej zabudowy w kościele pozostały ambona barokowa z XVIII wieku z rzeźbami 4 ewangelistów, neobarokowy obraz „Wniebowstąpienie” z 1 poł. XIX wieku, dwa dzwony kościelne, neogotycka chrzcielnica z 2 poł. XIX wieku oraz dwa witraże w prezbiterium z 1904 roku.
Przystań rybacka w Mielnie - Unieściu
Dowiedz się więcej
Jedna z dwóch przystań rybackich w gminie Mielno. To właśnie tutaj można przyjrzeć się pracy rybaków. Przystań powstała w 1994 roku i  obecnie stacjonuje na niej 10 kutrów.  Wszystkie kutry rybackie, wyruszające z Unieścia na burcie mają sygnaturę „UNI”. Na terenie portu znajdują się różnego rodzaju zabudowania: sieciarnie, magazyn naprawczy oraz warsztaty naprawcze. Przy przystani znajdują się sklepy, wędzarnie oraz restauracje.

Przydatne informacje:

Link do strony miejscowości: 
https://www.mielno.pl/dla-turysty/atrakcje-turystyczne


Kontakt do informacji turystycznej:
Punkt Informacji Turystycznej w Mielnie,
ul. Chrobrego 3B, 76-032 Mielno, tel. +48 94 316 60 48,
kontakt@cit.mielno.pl, www.cit.mielno.pl