Mrzeżyno

Mrzeżyno to malownicza miejscowość wypoczynkowa i port rybacki przy ujściu Regi do morza. Obecną nazwę otrzymało w czerwcu 1947 roku, wcześniej na mapie z 1618 roku widnieje jako Deep.
This image for Image Layouts addon

Wybierz się do
MRZEŻYNA

Mrzeżyno jest miejscowością typowo wypoczynkową, spokojną. Preferowane są: spływy kajakowe, pływanie, nordic walking, jazda rowerem, jazda konna, spacery, paintball.

Historia Mrzeżyna jest ściśle związana z historią Trzebiatowa, rzeki Regi i portu. Kiedy w XV wieku Trzebiatów stracił port Regoujście-jak mówi legenda-mieszkańcy Kołobrzegu, zazdroszcząc szybkiego rozwoju gospodarczego Trzebiatowa, zatopili przy ujściu Regi do morza barki wypełnione kamieniami, tym samym przyczyniając się do zapiaszczenia portu i uniemożliwienia wypływania statków w morze. Jednak trzebiatowianie, nie chcąc tracić dużych dochodów z handlu morskiego, już na początku XVI w. wspólnie z klasztorem w Białobokach przekopali w miejscu, gdzie rzeka najbliżej przepływała do brzegu morza, kanał długości 1,5km, u ujścia którego powstał port, a w miarę upływu czasu zaczęła powstawać osada rybacka.  Kupcy wysyłali statkami zboże, płótno, drewno, a sprowadzali wino, len, konopie, skóry i śledzie. Przy porcie powstawały warsztaty szkutnicze, w których budowano żaglowce. W miarę upływu czasu znaczenie rzeki malało z powodu zamulania, aż w połowie XVII wieku żegluga na Redze całkowicie ustała, a statki z towarami dopływały tylko do portu w Mrzeżynie. Kiedy port stracił znaczenie, a rybołówstwo nie przynosiło dostatecznych dochodów, mieszkańcy Mrzeżyna zaczęli wynajmować pokoje przyjeżdżającym nad morze kuracjuszom.

Najciekawsze atrakcje w Mrzeżynie

Kościół pw. św. Piotra i Pawła
Dowiedz się więcej
Kościół zbudowany w 1912 roku jako świątynia ewangelicko-augsburska. Po drugiej wojnie światowej należał do parafii katolickiej w Trzebiatowie, od 1985 roku stał się samodzielną parafią. Kościół dekorowany jest mozaiką ze szkła, zaprojektowaną przez prof. Henryka Burzca z Zakopanego, a witraże zaprojektowane i wykonane zostały  przez Martę Powalisz-Bardońską z Poznania. Wzory na wirażach przedstawiają baśniowe ,,kwiaty morskie”.
Port Morski (Rybacki)
Dowiedz się więcej
Stary port morski z końca XV w. W roku 1500 była tu tylko karczma i prom który przewoził na drugą stronę Regi. Ponadto były już nabrzeża i magazyny portowe. Dziś to jeden z najpiękniejszych portów. W latach 2012-2015 całkowicie zmodernizowany. Obecny port to baza rybacka z zapleczem magazynowym, to przystań jachtowa, to nowoczesna baza remontowa wybudowana od podstaw, to nowe nabrzeża z budynkiem Zarządu Portu Morskiego, a przede wszystkim posiada infrastrukturę przygotowana na przyjęcie turystów. Nic nie zastąpi spaceru w głąb morza, po falochronach.
Pradawny Las
Dowiedz się więcej

Pradawny las (PRASTARY LAS), są to pozostałości lasu, który został odkryty przez jeden ze sztormów. Miejsce przedstawia pozostałości drzew, które są mocno ukorzenione. Są to drzewa z gatunku dębu i buku sprzed 3000 lat. Okazałe korzenie o mistycznych kształtach i tajemnicach. Niektórzy nazywają to miejsce lasem widmo, bo po jednym

ze sztormów, pradawny las jest bardziej uwidoczniony, a innym razem mniej. Dlatego jest to miejsce pełne tajemniczości i nigdy nie jest takie samo.

Przystań kajakowa w Mrzeżynie
Dowiedz się więcej

Przystań Kajakowa w Mrzeżynie, znajdująca się na Camping Portowy, to idealne miejsce dla miłośników wodnych przygód. Usytuowana na końcu rzeki Regi, najdłuższej rzeki w Polsce bezpośrednio wpadającej do Bałtyku, oferuje raj dla kajakarzy i wędkarzy. Na przystani znajdują się miejsce na ognisko, grill, slip oraz pomosty do wyciągania kajaków, co gwarantuje pełen komfort i relaks na łonie natury.

Przydatne informacje:

Link do bazy hotelowej: http://www.ujscieregi.pl/

Kontakt do informacji turystycznej:
tei. 577-371-819
e-mail: infotur.trzebiatow@gmail.com