Władysławowo

Władysławowo

Gmina Władysławowo położona jest nad Morzem Bałtyckim, z najdalej wysuniętym na północ punktem Polski w Jastrzębiej Górze. Dostęp do płytkiej i wietrznej Zatoki Puckiej w okolicach Chałup sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania sportów wodnych. Ponad 20 km piaszczystych plaż, malownicze krajobrazy oraz czyste powietrze, tworzą znakomite warunki do wypoczynku.
This image for Image Layouts addon

Wybierz się do
WŁADYSŁAWOWA

Miasto z kilkusetletnią historią, na prawach miejskich od ponad 60 lat. Jego dzieje związane są z pobytem gen. Józefa Hallera, po historycznych Zaślubinach Polski z morzem. Miasto z dostępem do dwóch mórz: Bałtyckiego i Zatoki Puckiej, zwanej Małym Morzem. Mekka sportowców, przygotowujących się tutaj do igrzysk. 

Ważnym punktem Władysławowa jest największy w Polsce port rybacki. Na jego falochronie usytuowany jest historyczny mural z 70. obrazami. Mural ten wpisany został do Księgi Rekordów Polski. Doskonale rozwija się tu turystyka i sporty wodne. Zachwycają zielone tereny rekreacyjne, rezerwat, ścieżki rowerowe, atrakcje dla rodzin z dziećmi, wakacyjna oferta kulturalna, sportowa, regionalizm i kuchnia kaszubska.

Jednostka administracyjna obejmuje swym zasięgiem: miasto Władysławowo oraz sołectwa: Chałupy, Chłapowo, Rozewie, Jastrzębią Górę, Tupadły, Ostrowo i Karwię.

Najciekawsze atrakcje we Władysławowie

Aleja Gwiazd Sportu
Dowiedz się więcej
Pierwsza w Polsce aleja, na której od 2000 roku odsłaniane są spiżowe gwiazdy upamiętniające sylwetki uznanych sportowców. W 2014 roku na Alei Gwiazd Sportu powstał pomnik "Korona Himalajów", który symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, zdobytych przez Polaków. W 2022 roku podczas kolejnej edycji AGS, została przyznana również dodatkowa, specjalna gwiazda dla Jerzego Szczepankowskiego - Prezesa Fundacji Alei Gwiazd Sportu, jednego z jej pomysłodawców. Dzięki jego zaangażowaniu sława oraz prestiż tego miejsca dotarły nawet poza granice naszego kraju.
Port Rybacki
Dowiedz się więcej
Budowany w latach 1935–38 jako port rybacki i do tej pory jest największym tego typu portem w Polsce, jednak na przestrzeni minionych lat zmienił swój charakter na wielofunkcyjny. Port Władysławowo jest chroniony przed wiatrami zachodnimi przez przylądek Rozewie, co wyróżnia go w stosunku do pozostałych polskich portów, leżących bezpośrednio nad Bałtykiem. Główne funkcje portu to: rybacka, baza serwisowa offshore, baza schronienia i zaopatrzenia, funkcja przeładunkowo-składowa, remontowa, turystyczna, port dysponuje również mariną. Port osłaniają dwa falochrony: Wschodni i Północny. Ten drugi jest jednocześnie molem spacerowym, można podziwiać na nim mural wykonany z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem.
Rezerwat Słone Łąki
Dowiedz się więcej
Rezerwat florystyczny o powierzchni blisko 30 ha został utworzony w 1999 roku w celu ochrony roślin solniskowych, rzadkich w skali kraju. Zlokalizowany jest na wschodniej części nasady Półwyspu Helskiego. Aby zaobserwować wiele cennych gatunków flory i fauny można przespacerować się, zaczynającą się na skwerze rekreacyjnym przy ul. Bohaterów Kaszubskich, kładką edukacyjną, na której znajdują się również tablice informacyjne opisujące, niekiedy występujące tylko w tym miejscu, rośliny (aster solny Aster tripolium, jarnik solankowy Samolus valerandi, sit Gerarda Juncus gerardi, sit żabi Juncus ranarius, mlecznik nadmorski Glaux maritima, babka nadmorska Plantago maritima, świbka morska Triglochin maritima, muchotrzew solniskowy Spergularia salina); i zwierzęta (łabędź niemy Cygnus olor, świstun Anas penelope, biegus zmienny Calidris alpina, pliszka żółta Motacilla flava, świergotek łąkowy Anthus pratensis, łabędź krzykliwy Cygnus cygnus, łabędź czarnodzioby Cygnus columbianus, bernikla kanadyjska Branta canadensis, szablodziób Recurvirostra avosetta).
Mural "Historia w morzu rozpoczęta"
Dowiedz się więcej
Historię Władysławowa przedstawioną na 70 obrazach tworzących mural, można podziwiać na północnym falochronie w porcie. Malowidła symbolicznie ukazują poszczególne, znaczące etapy w dziejach Władysławowa - od powstania osady rybackiej, poprzez jej rozwój i rozbudowę, aż po czasy obecne i możliwości jakie daje nam dzisiaj miasto, przy okazji zachęcając widza do refleksji. Mural powstał na okoliczność 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Przydatne informacje:

Link do strony miasta: www.wladyslawowo.pl 

Kontakt do informacji turystycznej: biuro@ckww.pl
ul. Towarowa 8 (przy wieży ciśnień, obok postoju TAXI i dworca PKS), 84-120 Władysławowo