Rowerem wzdłuż Bałtyku.
Trasa rowerowa EV10

Fortuna kołem się toczy? Tak, szczęście sprzyja rowerzystom, którzy z roku na rok mogą zwiedzać Europę dzięki nowym połączeniom i szlakom w ramach EuroVelo! Rozbudowująca się sieć tras rowerowych to inicjatywa Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF) i obecnie obejmuje ich aż dziewiętnaście.

W naszym regionie trasą szczególnie popularną i malowniczą jest EuroVelo 10, czyli szlak wokół Morza Bałtyckiego o łącznej długości 8539 kilometrów, z czego po stronie polskiej mamy do przejechania ok. 540 kilometrów na terenie województw: zachodniopomorskiego (Velo Baltica), pomorskiego (dawne R10) i warmińsko-mazurskiego. Polska część Eurovelo 10 jest też składową międzynarodowej EuroVelo 13, a więc Szlaku Żelaznej Kurtyny, która przypomina o dawnej granicy tzw. bloku wschodniego.

Na mapie zielona linia biegnie ze Świnoujścia do Ustki, następnie od Słowińskiego Parku Narodowego, przez Wysoczyznę Żarnowiecką, Mierzeję Helską, Trójmiasto, Mierzeję Wiślaną aż po Żuławy Wiślane.

Turyści, również ci z zagranicy, którzy dopiero poznają nasz kraj, bardzo chwalą sobie polską odsłonę EuroVelo 10. Wielu pisze w relacjach, że to ich numer 1 w porównaniu z innym trasami. Składają się na to bezpieczeństwo, łatwość biwakowania, wysoki standard campingów, dostęp do transportu kolejowego oraz liczne zadaszone i chroniące przed wiatrem przystanki po drodze. Dla rowerzystów przygotowano też listę miejsc im przyjaznych – TUTAJ – wraz z serwisami naprawy. Na uwagę zasługuje usytuowany niedaleko Mrzeżyna przystanek z ładowarkami USB i gniazdkami do ładowania e-bike’ów zasilane panelami fotowoltaicznymi; w samym Mrzeżynie skorzystać można z boksów rowerowych. Doceniane są również szerokie trasy rowerowe w Gdańsku, które dają swobodę mijania nawet czterech rowerów jednocześnie.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Restauracje lub miejsca noclegowe polecane cyklistom są dobierane tak, by miały jak najwięcej udogodnień, wypożyczalni rowerowych oraz miejsc, gdzie można swobodnie rower zostawić, np. ruszając na plażę. EuroVelo 10 jest solidnie opisana i oznakowana pomarańczowymi tabliczkami. Szczegółowe informacje o mijanych miastach i wsiach, z uwzględnieniem dystansów, sumy podejść i zejść, rodzaju nawierzchni można znaleźć na stronach:

https://en.eurovelo.com/ev10/poland (oficjalna strona EuroVelo),

https://rowery.wzp.pl/2-pomorze-zachodnie-velo-baltica (strona Pomorza Zachodniego)

https://pomorskie.travel/eurovelo/ (strona województwa pomorskiego).

Asfalt, szutry, leśne ścieżki, betonowe płyty czy kładki nad wydmami – nawierzchnia jest zróżnicowana, podobnie jak mijane krajobrazy. Szczęśliwie jest to trasa familijna, oddalona od ruchu samochodowego, na której najlepiej sprawdzą się rowery turystyczne, cross, MTB lub gravel. 

Zachodniopomorskie oraz pomorskie wybrzeża pełne są klifów, wydm, żywicznych lasów, a przede wszystkim zapierających dech w piersiach plaż. Nie brak tu większych miast i aglomeracji, które są przeciwwagą dla spokojnych miejsc z dala od wszystkiego. Na szlaku odwiedzamy kolejno: Świnoujście – Międzyzdroje – Dziwnów – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Dźwirzyno – Kołobrzeg – Gąski – Chłopy – Mielno – Łazy – Dąbki – Darłowo – Jarosławiec – Marszewo – Zaleskie – Ustkę – Rowy – Smołdzino – Wierzchocino – Izbicę – Łebę – Białogórę – Sławoszyno – Puck – Gdynię – Sopot – Gdańsk – Wyspę Sobieszewską – Jantar – Tujsk – Nowy Dwór Gdański oraz Elbląg.

Mapa Eurovelo

Część zachodniopomorska:

Etap 1, Świnoujście-Dziwnówek 52,2 km

Etap 2, Dziwnówek-Kołobrzeg, 62,2 km

Etap 3 Kołobrzeg-Mielno, 34,9 km

Etap 4 Mielno-Darłowo, 41,4 km

Etap 5 Darłowo-Ustka, 46,5 km

 

Część pomorska:

Etap 1 Ustka (okolice wsi Zaleskie) – Rowy, ok. 33 km

Etap 2 Rowy – Łeba, ok. 60 km

Etap 3 Łeba – Karwieńskie Błota, ok. 50 km

Etap 4 Karwieńskie Błota – Gdynia, ok. 66 km

Etap 5 Gdynia – Jantar, ok. 55 km

Etap 6 Jantar – Elbląg, ok. 39 km

 

Dla tych, co chcą mieć więcej na liczniku, czekają jeszcze trasy łącznikowe na Półwysep Helski i Mierzeję Wiślaną (około 50-kilometrowa trasa z Mikoszewa do Krynicy Morskiej i Piasków przy granicy z Rosją).