Jastrzębia Góra

Kurort z XIX w. historią, najwyższym klifem nad polskim morzem (33 m). Od 2000 r. miejscowość jest najdalej na północ wysuniętym punktem Polski. Symbolizuje go obelisk Gwiazda Północy.

This image for Image Layouts addon

Wybierz się do
JASTRZĘBIEJ GÓRY

Miejscowość znajduje się na wysokim brzegu Morza Bałtyckiego. Unikalne klifowe wybrzeże oddziela Jastrzębią Górę od przepięknej plaży, zachęcającej do morskich słonecznych kąpieli. Dzięki malowniczemu położeniu na wysokim klifowym brzegu (na wysokości 32,8 m n.p.m.) i rozległej bazie noclegowo-gastronomicznej Jastrzębia Góra przyciąga latem rzesze turystów.
Rozwój kąpieliska przypada na okres odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas tereny te zostały poparcelowane i sprzedane na działki. W latach 20 – tych dostęp do Jastrzębiej Góry był utrudniony, dlatego też wybudowano drogę – Bulwar Nadmorski, prowadzącą do Władysławowa. 
W 2000 roku, w wyniku pomiarów geodezyjnych, właśnie w tej miejscowości określono miejsce najdalej wysunięte na północ Polski – 54o50’11″. Wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk nazwany „Gwiazdą Północy”.
Z ciekawostek przyrodniczych nie sposób pominąć wąwóz Lisi Jar, który kiedyś miał około 10 km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczną jego część. Lisi Jar stanowi rozcięcie erozyjne pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą o głębokości 50 metrów i stromych zboczach porośniętych bukowym lasem.

Najciekawsze atrakcje w Jastrzębiej Górze

Mural
Dowiedz się więcej

Mural „Jastrzębia Góra - 100 lat w biało-czerwonym świetle blizy” symbolizujący miejsca i postaci związane z Jastrzębią Górą. Jest to jedna z inicjatyw, które zostały podjęte w związku z setnymi urodzinami miejscowości. Przyciągające oko malowidło znajduje się na murku przy ul. Wiejskiej. Mural powstał dzięki dotacji w ramach programu „Niepodległa” realizowanego przez Biuro Programu Niepodległa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Gwiazda Północy
Dowiedz się więcej
W 2000 roku w wyniku przeprowadzonych pomiarów geodezyjnych Jastrzębią Górę określono jako najdalej na północ Polski wysunięte miejsce, o współrzędnych: 54°50′08,8″N 18°18′00,5″E. Wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk nazwany "Gwiazdą Północy", który powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry.
Willa Kaszubka
Dowiedz się więcej

Jedna z pierwszych will wybudowanych w Jastrzębiej Górze, wybudowana w latach 1921-1922 przez spółkę „Jastgór - Kąpiele na Wielkim Morzu”, która była wspólnym "dzieckiem" Jerzego Osmołowskiego, Adolfa Makomskiego i Henryka Kuncewicza. Jej wygląd nawiązuje do tradycji lokalnego budownictwa. Wyjątkowego charakteru nadaje budowli skromna, ale wyróżniająca się barwami snycerska dekoracja okien. Pensjonat przez wiele lat prowadziła żona właściciela – Antonia Szymańska.

Wąwóz Lisi Jar
Dowiedz się więcej
To wyjątkowe miejsce stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, oferując niesamowite wrażenia. Jego pierwotna długość miała około 10 km, ale z powodu erozyjnego działania morza, dziś ma 350 m. Mimo wszystko można tam odnaleźć bogaty świat przyrody, który tworzą kaliny, leszczyny, leśne owoce, piękne odmiany storczyków czy wrzosów. Malowniczy krajobraz dopełnia ponad stuletni las bukowy porastający wysokie, strome zbocza.

Przydatne informacje:

Kontakt do informacji turystycznej:
Biuro Informacji Turystycznej we Władysławowie
ul. Towarowa 8 (przy wieży ciśnień, obok postoju TAXI i dworca PKS), 84-120 Władysławowo
tel. 58 674-34-72
e-mail: biuro@ckww.pl