Region Zachodniopomorski

Region Zachodniopomorski

Zobacz ofertę miejscowości, które możesz odwiedzić podczas podróży po województwie zachodniopomorskim.

Pomorze Zachodnie Zachodnie Pomorze kusi turystów szczególnie lubiących bliskość akwenów. Kusi, ale nie zwodzi, bo wszystkie zachwyty okazują się prawdziwe. Już we wczesnym średniowieczu było tu gwarno – m.in. od przybyszów ze Skandynawii, którzy utrzymywali kontakty handlowe ze Słowianami, goszcząc na terenach Wolina czy Kołobrzegu. Linię brzegową Zachodniopomorskiego wyznacza Szlak Latarni Morskich, które z daleka wskazują podróżnym drogę…

 

PLAŻA, DZIKA PLAŻA

Trzy skojarzenia z tym regionem? Szerokie plaże, sporty wodne i udane wakacje. Nie trzeba lecieć w tropiki, by poczuć pod stopami drobniutki piasek (nawet Chorwacja może nam go pozazdrościć) i zaszyć się na… pustej plaży! Tak, instagramowe zdjęcia z przestrzeniami nieupstrzonymi kolorowymi ręcznikami to nie fikcja. Wystarczy odbić nieco od głównych kierunków turystycznych. W rankingu najpiękniejszych plaż często wymieniane są te ulokowane przy mniejszych miejscowościach albo wioskach, np. w Pobierowie, Dziwnowie, Międzywodziu, Mrzeżynie, Trzęsaczu, Grzybowie czy Wisełce. Ciekawostką jest sztucznie usypana plaża w Jarosławcu z charakterystycznymi ramionami wychodzącymi w głąb morza, które przywołują na myśl plaże Dubaju. 

 

GWIAZDY NAD BAŁTYKIEM

Blask większych miast przyciąga turystów, którzy poza plażami, klifami i lasami chcą poznać lokalne atrakcje oraz gastronomię.

Triumfy święci miasto położone na 3 dużych wyspach i 41 wysepkach – Świnoujście z najszerszą plażą w Polsce, która na pewnym odcinku osiąga 200 metrów. Archipelag rozlicznych atrakcji oferuje m.in. możliwość spaceru transgraniczną promenadą, przepiękne widoki przy tzw. białym wiatraku Stawa Młyny, który w rzeczywistości jest znakiem nawigacyjnym, forty Twierdzy Świnoujście, Podziemne Miasto, najwyższą latarnię w Polsce i wiele innych.

Kolejna perełka na zachodnim wybrzeżu to Międzyzdroje na wyspie Wolin z promenadą gwiazd, lipcowym festiwalem filmowym, planetarium, molo oraz Kawczą Górą, na którą wiodą najwyższe i najdłuższe schody na polskim wybrzeżu. Nieopodal znajduje się też najwyższy w Polsce klif – wzgórze Gosań (95 m n.p.m.). Wyjątkowo dużo „naj” jak na jedną miejscowość, jednak trzeba przyznać, że to niezwykle modne miejsce na polskim wybrzeżu. 

Nie mniejszą popularnością cieszy się największe polskie uzdrowisko, a więc Kołobrzeg ze swoim czarnym złotem, czyli borowiną, licznymi salonami spa, solanką i świetnie wyposażonymi obiektami, w których można zadbać o urodę i zdrowie. 

 

JAK TU NIE CHWALIĆ…

Żeby jednak nie było, że zachodniopomorskie wybrzeże to tylko leniuchowanie na plaży – wszak pogoda czasem bywa w kratkę, a i kanikuły kiedyś się kończą – trzeba wspomnieć o innych aspektach regionu. Jak tu nie chwalić – zachodnie wybrzeże naszego kraju wybitnie sprzyja aktywnej turystyce.

Mamy więc trasę rowerową Eurovelo 10 i 13, pole golfowe w Kolczewie na Wysie Wolin, w Trzęsaczu – miejscowości słynącej z ruin gotyckiego kościoła na klifie – można polatać paralotnią, jest mnóstwo możliwości do surfingu, żeglarstwa, nordic walkingu i poznawania historii oraz kultury południowego pasma Bałtyku.

W Wolińskim Parku Narodowym wielu zaskoczą żubry, z którymi można stanąć oko w oko w pokazowej zagrodzie. W Centrum Słowian i Wikingów koło Wolina cofamy się w czasie, a z portu w Kołobrzegu wypływamy na połów dorsza. Na liście miejsc do zobaczenia wpisać też trzeba Turkusowe Jezioro w Wapnicy, Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu na Wybrzeżu Rewalskim, rezerwat przyrody Bór Bażynowy w Mrzeżynie, Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie czy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. 

W województwie zachodniopomorskim rozwija się też enoturystyka – znawcy podkreślają, że mamy coraz lepsze warunki do uprawy winorośli, rozwijają się nasze rodzime winnice, których wina mogą już śmiało konkurować z trunkami z Hiszpanii czy Włoch. Najdalej na północ wysunięta winnica znajduje się w Darłowie. Wznieśmy toast za ten piękny zakątek Polski!